Párásító vadászat

Nálunk minden télen elég nagy gondot okoz az, hogy nagyon száraz a levegő a lakásban. Eddig az egyszerű, szinte bárhol pár ezer forintért beszerezhető ultrahangos párásítókat hívtuk segítségül. Minden évben beszereztünk egy-két darabot, hogy az egész lakást be tudjuk párásítani, és mikor a szezon elején előszedtük az előző évben beszerzett két párásítót, eldöntöttük, hogy most telt be a pohár.

Ugyanis - ahogy a tavalyi évben is -, azt tapasztaltuk, hogy ezek nem fognak még egy évig működni. Tehát az, hogy minden évben veszünk egy-két viszonylag olcsó eszközt, kezdett elég sok pénzbe és bosszúságba kerülni. Hol az a probléma, hogy mivel ezeket csak ősszel-télen használjuk, a nyári pihenő alatt kiszáradt a kis gumi izé, ami segít abban, hogy a vizet párává porlassza (lehet, hogy nem így kell szakszerűen kifejezni a dolgot), hol egyszerűen csak nem jön ki az eszközből a pára, hiába mostuk át ecettel, takarítottuk át. De a lényeg, hogy ritka párásító volt az, amit több, mint egy évig tudtunk használni. Ezért született meg az elhatározás, hogy jobban szétnézek a párásító piacon, és kitalálunk valami más - remélhetőleg hosszabb távú - megoldást.

Az első dolgom az volt, hogy utána olvassak, milyen típusok léteznek. Így derült ki számomra, hogy ezeket a termékeket működési elvük szerint 3 főbb csoportba sorolhatjuk:

- melegpárásítók: ezek a víz felforralásával meleg párát/gőzt juttatnak a levegőbe.

- hidegpárásítók: minden olyan párásító, ami nem forralja fel a vizet ezáltal nem fúj ki gőzt. Ezen belül két főbb típus létezik: 

  • ultrahangos hidegpárásítók: egészen mikroszkopikus cseppekre porlasztják a vizet, és fehér ködfelhőt fújnak ki.
  • nedvesítő betétes hidegpárásítók: egy nedvesítő betéten át szívja keresztül a ventilátor a szoba levegőjét, majd egy erre a célra kialakított nyíláson fújja vissza a helység légterébe.

Ezen kívül van még egy fajta eszköz, amit sokan a hidegpárásítók közé sorolnak, de én mégis külön kategóriába tenném őket:

- légmosók: párásítják a helység levegőjét, valamint képesek megszűrni azt (por, szösz, virágpor, szmog, vulkáni hamu - típustól függően!)

Ezekről a típusokról bővebben itt olvashattok (érdemes, mert szépen össze vannak szedve az előnyök/hátrányok/tulajdonságok), nekem is ez az oldal volt a fő forrásom, de természetesen több különböző oldalon ellenőriztem az adatokat.

Ha eldöntöttük, hogy a fenti típusok közül melyiket preferáljuk, akkor érdemes egy keret meghatározása, mert igen széles skálán mozognak az árak. Fontos továbbá eldöntenünk azt is, hogy milyen helyiségben szeretnénk elhelyezni a párásítót, mert ez is meghatározza, mit kell tudnia a kicsikének. Ha pl. hálóba szeretnénk, akkor például nem utolsó a halk működés, ha nappaliba, akkor emiatt felesleges többet költenünk rá. Ha műszaki eszköz is lesz a gép közelében, akkor nem biztos, hogy érdemes ultrahangos készüléket választani, ha pedig kisgyermekünk van, hasznos lehet egy olyan, ami akár Salvus gyógyvizes inhalálásra is alkalmas. Illetve fontos még az a paraméter is, hogy mekkora lesz a helység, amit párásítani szeretnénk. Erre vonatkozóan az a javaslatom, hogy mindig tervezzük felül kicsit az eszközt, tehát ha egy 30m2-es szobában szeretnénk használni, olyat vegyünk, ami 35-40m2-re javasol a gyártó/forgalmazó!

A táblázatomban próbáltam a legtöbb olyan adatot külön oszlopba szedni, ami fontos lehet a döntés meghozásához (és mondjuk a leírásokban két terméknél több helyen megtaláltam), így könnyítve meg a pozitív pontok összeszámolását. A hátsó fülekben található egy-egy kép is a termékekről (nem minden színben), mert nyilván az sem mindegy, hogy mit nézünk a lakásunkban, hiszen nem kis készülékekről beszélünk.

A táblázat természetesen nem tartalmazza a piacon napjainkban elérhető összes párásítót, csak amikre én rátaláltam, illetve amiket érdemesnek találtam arra, hogy bekerüljenek.

Amennyiben a fent említett oldalon található termékek közül szeretnétek választani, akkor ezt a keresőt is használhatjátok.

Az én döntésem:

 

Mivel az ultrahangos készülékekkel mi már többször megjártuk, úgy döntöttünk, hogy most kipróbálunk mást. Bár tudom, hogy a melegpárásítók higiénikus működésűek, mert minden használat előtt felforralják a párásítandó vizet, mégis előítéleteim voltak/vannak ezekkel kapcsolatban, így a nedvesítő betétes verzió mellett döntöttünk. Lehet, hogy az is segített a döntésben, hogy a munkahelyemen találkoztam ezzel a típusú készülékkel, és mindent több szempontból is elég jó megoldásnak tűnt.

Hosszas nézelődés és gondolkodás után a Stylies Orion Hidegpárásítóra esett a választásom. Többek közt ezek miatt:

  • nagy a befogadóképessége (6l)
  • nagy a pára kibocsátási kapacitása (350g/h), 
  • a fentiek miatt elég nagy helyiségekbe is ajánlják (50m2) - teszem hozzá, a lakásunk nincs ekkora, nemhogy a szoba, amibe szántuk...
  • higiénikus: vannak a tartályban kicsi tartópöckök, ahová az ionos ezüstkocka helyezhető (bár az igazából pöcök nélkül is betehető akármelyik párásítóba)
  • csendes működést ígértek
  • automatikusan kikapcsol, ha kiürül a tartály
  • 2+1 év garancia van rá (bár azt sehol nem írták, hogy mi az a +1 év)
  • a kategóriájában az ára (35e) elég jónak tűnt
  • és - bár nem ez volt a döntő - szerintem csinos is

 

Szóval a döntés megszületett, még aznap meg is rendeltem, és két nappal később meg is érkezett. A doboz, amiben hozták hatalmas volt, így elsőre nem tudtam, hogyan viszem haza a munkahelyemről, aztán kiderült, hogy csak a biztonság kedvéért volt ilyen nagy a csomagolás: a termék dobozát betették egy sokkal nagyobb dobozba, körberakták hungarocellel, így biztosítva, hogy semmi baja ne történhessen a kézbesítés közben. Ennek megfelelően egészben kaptam meg a terméket, és a dupla csomagolásból kivéve egy nagyobb ikeás táskában haza is tudtam bkv-zni, mivel súlya alig van.

Amint lehetett, beüzemeltük, tettem bele a termék mellé ajándékba kapott (választható illatú) illóolajból, és már élveztük is, hogy nem kellett estére számtalan vizes törölközővel telerakni a szobát. Ugyanis amíg nem volt nagy hideg, és alig ment a fűtés, ezt az egész problémát megoldottuk egy-két vizes törölközővel, de az erős fűtésnél nem tudtam annyi törölközőt kiteregetni, hogy ne legyen száraz a levegő. A kellő páratartalom elérése mellett kellemes illat is lett hirtelen.

Néhány hónap már eltelt azóta, hogy beszereztük a fent említett párásítót, és bár összességében jó döntésnek bizonyult, egy dologgal nem tudtunk megbarátkozni. Mivel a Levegő Shop keresője hálószobába is ajánlja a készüléket, eszünkbe sem jutott, hogy ez előfordulhat: bár a működés közben kibocsájtott zaj mennyisége miatt simán lehet aludni mellette, olyan kék fénnyel világítanak a visszajelző lámpácskák, hogy az eléggé zavaró. Ezeket kikapcsolni nem lehet (vagy csak mi nem jöttünk rá, hogy hogy kell), és leragasztani sem egyszerű, mert nem egymás mellett vagy alatt találhatóak, hanem elcsúsztatva. De ezzel a "hibával" együtt tudunk élni, így nem bántuk meg a döntést.